• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

YAĞLI GÜREŞİN STARLARI TURGUTLU'DAN GEÇTİ

YAĞLI GÜREŞİN STARLARI TURGUTLU'DAN GEÇTİ

YAĞLI GÜREŞİN STARLARI TURGUTLU'DAN GEÇTİ
07 Ekim 2019 - 13:44

Turgutlu Belediyesi, Belediye Başkanı Çetin Akın himayesinde uzun bir aradan sonra düzenlediği Yağlı Pehlivan Güreşleri Türkiye’nin en ünlü Başpehlivanlarının katılımıyla gerçekleşti. 
6 Ekim Pazar günü Irlamaz Sosyal Tesisleri 4 nolu sahada gerçekleşen güreşlerde Başpehlivan kategorisinde Orhan Okulu birinci olurken, ikinci Yıldıray Akın, üçüncüler ise Şah Ali Kurt ve Ali Gürbüz oldu. Düzenlenen Yağlı Güreşlere yoğun ilgi ve katılımdan dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı Çetin Akın “Bugün Turgutlu’muzda bir tarihi geleneğimizi daha yaşatmanın gururunu yaşadık. Kıran kırana geçen güreşler izledik. Önümüzdeki yıllarda daha güzel bir şekilde güreşlerimizi gerçekleştireceğiz. İkinci bir Kırkpınar geliyor.” dedi.
Turgutlu Belediyesi, Belediye Başkanı Çetin Akın himayelerinde düzenlediği Yağlı Pehlivan Güreşleri Türkiye’nin en ünlü Başpehlivanlarının katılımıyla gerçekleşti.   6 Ekim Pazar günü Irlamaz Sosyal Tesisleri 4 nolu sahada gerçekleşen güreşlere Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Garnizon Komutanı Personel Albay Kenan Peşternik, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Belediye Başkan Yardımcıları Fırat Honaz, Ahmet Daşkan, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Balaban, İlçe Gençlik Spor Müdürü İsmail Eksür, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Orhan Eratıcı, meclis üyeleri, daire müdürleri ile çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda güreş sever katıldı. 300’den fazla pehlivan Turgutlu Belediyesi Yağlı Güreşlerinde kol bağladı. Türkiye’nin en ünlü pehlivanları Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Ekrem Yavuz ile birlikte Kırkpınar’da kürsü yapmış Menderes Saltık, Yıldıray Akın gibi 30’dan fazla Başpehlivan kıyasıya güreşti. İlk olarak kortej eşliğinde Atatürk Bulvarı üzerinden Er Meydanına kadar mehter takımı eşliğinde yüründü. Ardından Er Meydanı’ndan kıran kırana geçen güreşlerde Başpehlivan kategorisinde 2015 ve 2018 tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu birinci olurken, ikinci Yıldıray Akın, üçüncüler ise Şah Ali Kurt ile 2019 tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu. Ayrıca Minikler, Teşvik, Tozkoporan, Ayak, Deste Küçük, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta ve Başaltı kategorilerinde kürsü yapan pehlivanlara madalyaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Güreşlerden sonra bir açıklama yapan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın “Turgutlulu hemşerilerime seçimlerde bir söz vermiştim her şey çok güzel olacak demiştik. Bununla ilgili çok ciddi projelerimiz var. Önce Rahvan At Yarışlarımızla başladık bugünde Yağlı Pehlivan Güreşlerimiz ile devam ediyoruz. Bundan sonra da nasip olursa Deve Güreşlerimiz olacak. Ben Ata Sporlarımızın hepsini canlandırmak ve yaşatmak için elimden gelen bütün emeği sarf ediyorum. Bu organizasyonumuz bir ilk oldu. Uzun bir aradan sonra yeniden gerçekleştirdik. Kırkpınar’a rakip olduk. Önümüzdeki yıl inşallah gerçekleştirecek olduğumuz organizasyonumuz bundan çok daha güzel olacak. İkinci Kırkpınar geliyor diyorum. Başpehlivan kategorisinde birinci olan Orhan Okulu’yu tebrik ediyorum. Yıldıray Akın’da bizim bir evladımız o da güzel güreşti. Onu da tebrik ediyorum. Ayrıca bu organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum