• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

MANİSA’NIN 50 YILLIK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK SPİL HAMLESİ

MANİSA’NIN 50 YILLIK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK SPİL HAMLESİ

MANİSA’NIN 50 YILLIK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK SPİL HAMLESİ
25 Kasım 2020 - 14:44

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün Kasım ayı 2. Olağan Genel Kurulu 2. Oturumunda Manisa’nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Spil dağı üzerinde sondaj çakımı noktasında çalışmalarımız var. Orman İşletme Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Allah izin verirse Spil’den suyu çıkartarak cazibe ile Manisa’ya indirebilirsek, o zaman Manisa’nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılarız” dedi.
MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı Kasım ayı 2. Olağan Genel Kurulu 2. Oturumu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Başkanlığında yapıldı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantının ardından Manisa’nın 15 yıl önceki dönemde “50 yıllık içme suyu sorununu bitirdik” konusu gündeme geldi. Söz konusu içme suyu ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Ergün ise, içme suyu konusunda Manisa’nın kaderini değiştirecek açıklamalarda bulundu.
“50 Metrede su çeken pompalar 500 metreye indi”
Açıklamasında başta ülke genelinde olmak üzere Manisa’da da ciddi boyutlarda yaşanan kuraklık ile ilgili konuya değinen Başkan Ergün, “Manisa’nın bundan 30 sene öncesinde 60 bin nüfusu vardı. Bugün 440 bin nüfusu var. Yarın 750 bin olacak. Nüfus artıyor, Manisa gelişiyor. Her büyüyen alan yeni yatırımların gelmesi demektir. O yıllarda su depoları 60 bin nüfusa göre planlanmış veya ona göre sondaj çakılmış ama her geçen gün nüfusun çoğalmış olması yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Manisa’nın yaz döneminde yaşadığı sıkıntıyı biliyorsunuz. Kışın saniyede 550-600 litre suyun çıktığı Gürle’de yazın su kapasitesi saniyede 27 litreye düştü. 27 litre nerede 600 litre nerede.  Cazibeli suyumuz yok. Pompalarla su çekiyoruz. 50 metrede su çeken pompalar şimdi 400-500 metrelere indi. Bu sadece Manisa merkez için değil il genelinde 2 binin üzerindeki sondaj pompalarından bahsediyorum. Sonuç itibari ile yeni çelik borular ile 37 milyon yatırım yaparak Gürle hattından merkeze yeni bir sistem kurduk. Allah nasip ederse şimdi de Akpınar ve Ilıca üzerinden yeni bir hattın planlamalarına başladık ve Manisa’nın tamamını kapsayacak çok büyük bir su deposunun yapılmasını planlıyoruz. Spil’in üzerinde sondaj çakımı noktasında çalışmalarımız var. Orman işletme müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer orada sondaj çakabilir ve suyu bulabilirsek, o zaman suyumuzu cazibe ile indireceğiz. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. Eğer oradan cazibe ile suyu getirebilirsek, işte o zaman Manisa’nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılarız. Nüfus 750 bine de gelse su sıkıntısı olmaz. Ama yatırım bitmez. Şimdi önümüzde imar çalışmaları var. Birkaç ay içerisinde yeni yılda meclise bu konuyu getirme noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Yeni alanlar, yeni imar planları noktaları açılacak. O zaman oraların alt yapılarını kim yapacak. MASKİ ile Büyükşehir birlikte çalışarak bu alanlara hizmet götürecek” dedi.
 

Bu haber 1609 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum