• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

MANİSA GENELİNDE YENİ KORONAVİRÜS YASAKLARI

MANİSA GENELİNDE YENİ KORONAVİRÜS YASAKLARI

MANİSA GENELİNDE YENİ KORONAVİRÜS YASAKLARI
12 Ağustos 2020 - 17:58

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüs salgınının yayılmasının artışa geçmesiyle birlikte il ve ilçelerinde uygulanmak üzere üst üste kararlar almaya başladı.
Alınan son kararlar gereğince Manisa il ve ilçeleri genelinde bulunan kavşaklarda su, çiçek, simit vb. ürünlerin satışı, AVM, cadde, sokak vb. Umuma Açık yerlerde broşür, el ilanı, katalog vb. ürünlerin dağıtımı yasaklanırken, ganyan bayilerine girişler ve kapı önlerinde oluşan kalabalılığın önüne geçilmesi için yeni karalar alındı.
Alınan kararlarla ilgili Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmıştır.
Bu çerçevede;
1. İlimiz genelinde bulunan kavşaklarda su, çiçek, simit vb. ürünlerin satışının yasaklanmasına,
2. AVM, cadde, sokak vb. Umuma Açık yerlerde broşür, el ilanı, katalog vb. ürünlerin dağıtımının yasaklanmasına karar verilmiştir.
Ayrıca, 1. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ nun 16.03.2020 tarih ve 2020/03 sayılı kararında belirtilen Ganyan Bayii içinde yer alan, vatandaşlarımızın toplu olarak yarış sürecini ve sonuçlarını takip ederek vakit geçirdikleri kafe, oturma alanı, vb. yerlerin faaliyetlerinin durdurulmasının devamı etmesine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ nun 25.03.2020 tarih ve 2020/11 sayılı kararı ile kapatılan Ganyan Bayilerinin aşağıda belirtilen hususlara riayet etmek kaydı ile açılmalarına karar verilmiştir.
1.1 Çalışanlar ve müşteriler dâhil 4 metre kareye düşen kişi sayısı 1 görevliyi geçmemelidir. Bu görevli maske takmalıdır.
1.2 Sık aralıklar ile el hijyeni sağlanmalıdır. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla  yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
1.3 Müşterilerin bayilik içine içeri girmeden kapıya monte edilen ve vezne/gişe tarzında penceresi olan separatör ile bahisleri bayi dışında alamadığı durumlarda: Görevli ile ganyan bayiine gelen kişilerin direkt temas kurmalarının önlenebilmesi ve damlacık  yoluyla bulaşın engellenmesi amacıyla aralarında şeffaf bir bariyer bulunmalıdır.
1.4 Ganyan bayiinin önünde bekleyenlerin sosyal mesafe kurallarına uymaları ve maske takmaları sağlanmalıdır.
1.5 Ganyan bayiinin önünde kalabalık oluşması engellenmelidir.
Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’ nun 282’ nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacaktır. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."
 

Bu haber 3702 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum