• Reklam
  • Reklam
Reklam
Reklam

DOMATES ÜRETİCİLERİNDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Salçalık domates üreticileri sözleşmelerdeki fiyatların altında domates alan fabrikalardan dolayı dertliler

DOMATES ÜRETİCİLERİNDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Salçalık domates üreticileri sözleşmelerdeki fiyatların altında domates alan fabrikalardan dolayı dertliler

DOMATES ÜRETİCİLERİNDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI
Editor: Turgutlu Manşet
15 Ağustos 2020 - 18:07 - Güncelleme: 20 Ağustos 2020 - 12:19

Manisa'da Salçalık Domates Üreticileri Perişan Oldu
Manisa’da ve Türkiye genelinde salça fabrikaları domatesi sözleşme imzaladığı 50-55 kuruş yerine 30-35 kuruşa domates almaya başlayınca üreticiler perişan oldu.
Hem hastalığın, hem hava şartlarının vurduğu domatesler fiyatlarında da düşmesiyle tarlada kaldı. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üreticileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. 
Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Bu sene yaşanan domates fiyatlarında üreticimiz çok mağduriyet yaşamakta. Fiyatların düşük olması nedeniyle domateslerin birçoğu tarlada çürümekte, telef oluyor. Fabrikalar fiyatları 30-35 kuruşa çekti. Üreticimiz bu durumda mağdur oluyor. Bu fiyatlar 5 sene önceki fiyatlar. Tamamen maliyetin altında bir fiyattır. Tüm salça fabrikalarına buradan seslenmek istiyoruz. Her zaman üreticiye ihtiyaçları var. Üretici olmazsa baçla fabrikaları bu kadar çalışmaz. Bu yüzden fiyatları tekrardan makul seviyelere çekmelerini tüm fabrikalardan talep ediyoruz. Çiftçiyi bu zor durumdan kurtarmamız lazım. Bu durum yakın çevrelerin hepsinde geçerlidir” dedi. 
Pazara çekilen domateslerin 70-80 kuruş olduğunu açıklayan Altındağ, fakat pazarda çok yoğun bir şekilde alım yapılamadığını söyledi. 
Vatandaşlara çağrıda bulunan Altındağ, “Evinde salça, şişe domates, kurutma yani ne yapabiliyorsa tüketimini biraz daha artırarak bu domateslerin tarlada çürümesini önlemelidir. Vatandaşlarımızı domates tüketmeye davet ediyorum” diye konuştu. 
Ülkemiz ve dünyanın koronavirüs ile mücadele etmeye devam ettiğini vurgulayan Altındağ, bu virüs döneminde rafların boş kalmaması için çiftçilerin elinden gelen bütün gayreti gösterdiğini ve çalışmaya devam ettiğini belirtti. Altındağ, “Bu çalışmanın karşılığı, alın teri, çocuğunun rızkı temin edilmesi için mutlaka Bakanlığımız bu işe bir an önce müdahale edip, bu işin normale dönmesi gerekir.  Üreticimizin para kazanması lazım. Cumhurbaşkanımız ekilmeyen bir karış toprak kalmayacak dedi. Üreticimizi sözünü yerine getirerek her tarafta üretim yaptı. Ancak bugün zor durumda. Onun için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere yetkililerden üreticilerimiz için destek bekliyoruz” diye konuştu. 
Geçmişte belediyelerin tanzim satışı yaparak üreticilerin ürünlerini halka satarak destek olduğunu belirten Altındağ, “Belediyelerimiz tekrar tanzim satışlarını tekrar devreye sokabilir. Üreticimizin tam ihtiyaç olduğu zaman burada devreye girerse hem üreticimiz kazanmış olacak, hem de israfımız önlenmiş olacak. Yoksa bu şekilde giderse hem üreticimiz kaybedecek, hem de milli servetimiz kaybolacak. Ürünler çürüyüp gidecek. Bugün domatesler hastalıktan, hava şartlarından dolayı hem verim, hem de rekoltemiz düştü. Bir an önce üreticiye destek verilmesini istiyoruz” dedi.