• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

ÇALIŞMA SAATLERİ KISITLAMALARI KALDIRILDI

ÇALIŞMA SAATLERİ KISITLAMALARI KALDIRILDI

ÇALIŞMA SAATLERİ KISITLAMALARI KALDIRILDI
02 Temmuz 2020 - 17:36

Bir süredir sürdürülen ve marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezlerinde uygulanan çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırıldı.
Valilikten yapılan açılamada; "Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koranavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.
Bu kapsamda Koronavirüs salgınının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerde tedbirler alınmış olup İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 24.03.2020 tarihli ve 2020/08 sayılı kararı ile marketlerin 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermeleri, İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 27.03.2020 tarihli ve 2020/13 sayılı kararı ile pazar/satış yerlerinin en geç saat 19.00’a kadar faaliyetlerini yürütmeleri, İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.05.2020 tarihli ve 2020/41 sayılı kararı ile berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermeleri, İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11.05.2020 tarihli ve 2020/44 sayılı kararı ile Alışveriş Merkezlerinin 10.00-22.00 saatleri arasında faaliyetlerini yürütmeleri kararları alınmıştı.
İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.
Bu çerçevede Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 01.07.2020 tarihinden itibaren yukarıda bahsi geçen işletmelerin (marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezleri) çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırılmıştır; belirtilen işletmeler genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabileceklerdir.
Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum